Strona domowa » Gospodarka » Chińczycy przesiadają się na polskie rowery

Chińczycy przesiadają się na polskie rowery

Arkus & Romet Group zaprezentował się na największej imprezie targowej branży rowerowej w Chinach – i jednej z trzech największych na świecie – targach China Cycle 2014 w Szanghaju, które odbyły się w połowie kwietnia. Najnowszą kolekcję Arkus & Romet Group można było obejrzeć na stoisku chińskiego kontrahenta, który sprzedaje już na lokalnym rynku rowery z logo dębickiej firmy.
– I zamierza sprzedawać ich coraz więcej – rosnące zainteresowanie produktami z polskim logo sygnalizują kolejni dystrybutorzy i klienci z Chin, a także z Indii – informuje Lidia Grabiec, dyrektor do spraw marketingu Arkus & Romet Group. – Chiny często postrzegane są przez Europejczyków jako wielka fabryka, produkująca sprzęt na potrzeby klientów z całego świata.
Ale państwo Środka to jednocześnie gigantyczny, chłonny rynek zbytu, na którym z powodzeniem mogą zaistnieć również firmy z Europy – o ile oferują produkty odpowiednio wysokiej jakości. Chińczycy to wymagający klienci. Z szansy tej korzysta polski producent rowerów – Arkus & Romet Group.
– Rocznie produkujemy ok. 400 tys. rowerów, z czego ok. 40 procent przeznaczone jest na eksport – głównie do krajów europejskich – wyjaśnia Wiesław Grzyb, prezes firmy Arkus & Romet Group. – Cały czas szukamy jednak nowych, obiecujących rynków zbytu i Chiny zdecydowanie wydają się świetnym wyborem. Chińczycy bogacą się, zaczynają doceniać jakość oraz innowacyjne rozwiązania – produkty z Europy są w tym kraju postrzegane jako prestiżowe i chętnie sięgają po nie zamożniejsi klienci. Dowodem jest choćby fakt, iż w ostatnich latach szybko rośnie tam sprzedaż najdroższych rowerów segmentu premium.
Według Wiesława Grzyba mamy tu do czynienia z wyraźną zmianą paradygmatu: firmy z szeroko rozumianego Zachodu od lat postrzegały Chińczyków jako podwykonawców. – Teraz widzimy, że mogą oni również być naszymi klientami… i to klientami bardzo wymagającymi, któremu należy dostarczyć produkt wysokiej jakości – mówi prezes Grzyb. – Z rynkami wschodnimi – nie tylko chińskim, ale również indyjskim – wiążemy ogromne nadzieje.
Firma Arkus & Romet Group jest obecnie liderem w sprzedaży jednośladów w Polsce. Wedle danych Polskiego Związku Przemysłu Motorowego należy do niej ok. 40 procet rynku. Kultowa, polska marka rowerów „Romet” obecna jest na polskim rynku od 1948 r. – od 1998 r. należy do firmy Arkus & Romet Group. Produkty firmy można kupić nie tylko nad Wisłą, ale również m.in. w Niemczech, Austrii, Czechach, na Litwie, Łotwie, w Słowenii, Chorwacji, Węgrzech, Danii, Belgii, Anglii, teraz także w Chinach.