Strona domowa » Gospodarka » Centra usług dla biznesu dają pracę

Centra usług dla biznesu dają pracę

Kraków staje się stolicą centrów usług biznesowych, które w 2014 roku utworzyły sześć tysięcy nowych miejsc pracy. Obecnie w prawie 100 firmach outsourcingowych pracuje już 38 tysięcy osób i wciąż prognozowany jest wzrost zatrudnienia.

Obecnie krakowskie centra outsourcingowe świadczą usługi dla 94 krajów w 36 językach. Firmy rozwijają się nie tylko pod względem liczby pracowników, ale też złożoności obsługiwanych procesów. W ostatnich latach dominowały: podstawowa księgowość, call centres, listy płac, przetwarzanie danych. Obecnie w coraz większym stopniu realizowane są procesy oparte na wiedzy: usługi analityczne, audyt i zgodność, rozwój oprogramowania, marketing, obsługa funduszy inwestycyjnych.

Nowe centra powstałe w 2014 lub rozpoczynające działalność w 2015 roku to: Lundbeck, Getinge, SABMiller, Solarwinds, Softserve, TeleTech, Arvato, FedEx, Allegro, IAG Dassault Systems, Abbvie, Pontoon Solutions, Infusion. Według prognoz sektor outsourcingu nadal będzie się rozwijał. Przewiduje się, że w 2015 roku zatrudnienie w sektorze przekroczy liczbę ok. 40 tys. zatrudnionych, a na początku 2016 r. będzie to już 45 tys. Inwestorów wspiera działające w Urzędzie Miasta Centrum Obsługi Inwestora (COI). Jego oferta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych rozwojem biznesu w Krakowie, poczynając od małych zamierzeń budowlanych, poprzez lokalizacje centrów nowoczesnych usług, a kończąc na wielkich przedsięwzięciach inwestycyjnych.

W ubiegłym roku COI prowadziło 337 spraw, w tym spotkania w trakcie Międzynarodowych Targów Inwestycji i Nieruchomości MIPIM w Cannes oraz Targów Nieruchomości Inwestycyjnych EXPO REAL w Monachium. Miasto otrzymało w tym roku szereg nagród potwierdzających idealny klimat dla biznesu panujący pod Wawelem: Kraków – Best City of the Year – wyróżnienie przyznane w trakcie CEE Outsourcing and Shared Services Awards Gala 2014, czołowe miejsce w rankingu Tholons 2014 zestawiającym najlepsze miejsca do lokowania usług outsourcingowych na świecie, nagroda European Cities & Regions of the Future 2014/2015 – Financial Times fDi – za najlepszą w Europie Wschodniej strategię pozyskiwania inwestycji zagranicznych, tytuł Przyjazna Gmina 2014.