Strona domowa » Gospodarka » Biznes na Podkarpaciu potrzebuje nowych technologii

Biznes na Podkarpaciu potrzebuje nowych technologii

Ponad 100 uczestników i 13 prelekcji to bilans czwartej edycji Kongresu Profesjonalistów IT. Podczas spotkania, które odbyło się w Hotelu Rzeszów pod hasłem Technologie IT w biznesie, profesjonaliści IT rozmawiali o nowościach technologicznych i możliwościach ich praktycznego zastosowania w firmach. Organizatorami wydarzenia są Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej oraz Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka.

Goście kongresu wspólnie analizowali wyzwania, przed jakimi stoją przedsiębiorstwa w obliczu nowych technologii. Jak mówił Wojciech Materna, prezes Zarządu Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka, rozwój branży IT na Podkarpaciu stymuluje rozwój biznesu. – Celem biznesowym każdego przedsiębiorcy jest postęp, podniesienie innowacyjności oraz wzrost sprzedaży lub usług – podkreśla Wojciech Materna, który tradycyjnie otworzył konferencję. – Bez implementacji nowoczesnych rozwiązań realizacja tych planów jest znacznie utrudniona. Właśnie dlatego warto uczestniczyć w kongresie.

Podobnego zdania jest Tomasz Oleniacz, wiceprezes Zarządu Vegacom Sp. z o.o., który w czasie swojej prelekcji opowiadał o tym, że innowacyjność jest źródłem przewagi. Jak podkreślił, na Podkarpaciu są znakomite firmy prowadzone przez sprawnych przedsiębiorców. Jeżeli będą oni ze sobą współpracować, to mogą osiągać świetne rezultaty.

Prelegenci przygotowali dla uczestników analizę aktualnych trendów, które pozwalają zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw. O tym, jak ważne są procesy reklamacji w obsłudze klienta, mówił Dariusz Pitera z Ideo sp. z o.o. Ale nie tylko reklamacja może stanowić wyzwanie. Problemem jest także optymalizacja procesów biznesowych – tutaj sporym ułatwieniem mogą być systemy modularne takie jak „Atmosfera”, o czym mówili Michał Szawuła oraz Klaudia Żukowska z itWORKS. Próbą zajrzenia w przyszłość zajął się z kolei Rafał Wyderka z Altkom Akademii S.A., który przedstawił uczestnikom przewidywania dotyczące rozpoznawania kompetencji inżynierów IT.

Każdy zna dewizę „klient nasz pan”. O tym, czego oczekują klienci, mówił Mateusz Zemczak z PayU. Właściciele firm muszą też dbać o swoje dane, ponieważ ich utrata to najgorszy koszmar. Marcin Baczyński z 3S Data Center S.A. pokazał to na przykładzie triathlonu – bez dobrego partnera nie da się osiągnąć ani celu sportowego, ani biznesowego. O istocie backupu mówił też Bartłomiej Stępień z QNAP.

Innowacyjne przedsiębiorstwo potrzebuje także zaistnieć w mediach. Jeśli firmy chcą dotrzeć do dziennikarzy skutecznie i szybko, mogą skorzystać z Wirtualnego Biura Prasowego Newslink. System przybliżył dr hab. Dariusz Tworzydło z Exacto sp. z o.o. Przydatnym systemem stosowanym w firmach jest także Business Intelligence, czyli polityka dotycząca zarządzania danymi w firmie. Tę tematykę na przykładzie gry komputerowej FIFA przedstawili Grzegorz Jurczak z Soneta sp. z o.o. oraz Grzegorz Flaga z Zeto-Rzeszów sp. z o.o. Z kolei Piotr Gajewski z Sony Europe Limited sp. z o.o. opisał najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania stosowane w projektorach oraz monitorach, a Łukasz Kurbiel z Brother Polska sp. z o.o. mówił o usłudze zarządzania drukiem.

Przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z profesjonalnych systemów ERP, które gromadzą wszystkie dane w jednym miejscu i pozwalają uniknąć problemów związanych z ich zarządzaniem. O zaletach takiego rozwiązania mówił Dariusz Biel z Comarch S.A. Technologie IT nie tylko gromadzą i porządkują dane, ale również zarządzają produkcją, co udowodnił Michał Machowski z Proferis Sp. z o.o.

Nie tylko prelekcje były wartościowym elementem. Konferencja to także możliwość wymiany doświadczeń, analiza aktualnych i skutecznych rozwiązań z zakresu IT, możliwość nawiązania kontaktów biznesowych, a także interesujące rozmowy w kuluarach.